Wpływ twardości wody na życie w akwarium

Twardość wody stanowi jeden z najważniejszych parametrów, który powinien być dokładnie analizowany i sprawdzany przez nawet początkujących akwarystów. W jaki sposób je kontrolować i co powinno nas niepokoić?

Rodzaje twardości wody

W przypadku wody możemy mówić o dwóch podstawowych parametrach, czyli twardości węglanowej KH oraz twardości nieprzemijającej. Obie zsumowane twardości określa się mianem twardości ogólnej, czyli GH.

W zależności od typu akwarium, powinno się decydować jakie KH w akwarium będzie wskazane dla jego mieszkańców. Inne będzie dla ryb słodkowodnych, niż w zbiornikach typowo morskich. Najlepszym KH jest to o wartości pomiędzy 4 a 8 stopni.

Jeśli współczynnik jest zbyt niski, to znaczy woda jest za bardzo miękka, wówczas należy dodać do niej specjalistyczne preparaty (KH+), które pozwolą na zwiększenie parametru do prawidłowego poziomu, który pozwoli na wprowadzenie równowagi do zbiornika.

Należy również szczególnie dbać o to, żeby nie dochodziło do zbyt intensywnych skoków odczynu pH, co może być bardzo niekorzystne dla zdrowia i życia ryb w danym zbiorniku.

Author: admin