Podniesiony poziom kwasu moczowego

Boli cię kolano, a może duży palec? Objawy są bardzo charakterystyczne, silny ból stawów, który nasila się w nocy, temperatura, osłabienie. Tak dopadła Cię podstępna choroba, dna moczanowa.

Co to jest podagra?

Inna, bardzo charakterystyczna nazwa to oczywiście podagra, albo artretyzm. Schorzenie, które przez wiele lat się ukrywa, podniesiony kwas moczowy nie daj o sobie oznak, aż do czasu gdy przyjdzie niespodziewany ból. Zapalenie stawów, początkowo obejmować może jeden z nich, później powiększa swój obszar. Niewielki atak, który z czasem jest bardziej zintensyfikowany, a także pojawia się częściej.

Jak leczyć?

Konsultacja lekarska jest nieunikniona. Poziom kwasu moczowego można skontrolować poprzez badanie z krwi. Specjalista oceni wynik oraz sprawdzi symptomy czy faktycznie jest to dna moczanowa. Wprowadzona odpowiednia kuracja przyniesie ukojenie oraz zatrzyma rozwijającą się chorobę. W leczeniu stosowane są glikokortykosteroidy, kolchicynę oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Co wpływa na poziom kwasu moczowego?

Wiele czynników, często spotykane to oczywiście nadwaga, a nawet otyłość. Nadciśnienie tętnicze i co związana jest z tym choroba wieńcowa. Cukrzyca oraz cholesterol. Kwas moczowy podniesiony jest na skutek niewłaściwej diety, która jest bogata w puryny. Znajdują się one w napojach słodzonych fruktozą, owocach morza oraz mięsie. Należy także unikać alkoholu.

Ważne jest szybkie wdrożenie leczenia, które uśmierzy ból, a także zastopuje rozwijającą się chorobę.

 

Author: admin