Piękne i zdrowe paznokcie: jak o nie dbać?

W dzisiejszych czasach piękne i zadbane paznokcie są wizytówką kobiety. Niestety, wiele czynników zewnętrznych, a także nieprawidłowa pielęgnacja, mogą negatywnie wpłynąć na ich stan i wygląd. Dlatego ważne jest, aby zadbać o swoje paznokcie i zapewnić im odpowiednią pielęgnację.

I. Dieta a zdrowie paznokci
Regularne spożywanie zdrowych i zróżnicowanych posiłków z pewnością przyniesie korzyści nie tylko włosom i skórze, ale również paznokciom. Bogate w białko, witaminy, składniki mineralne i nienasycone kwasy tłuszczowe produkty wpłyną na ich wzrost, siłę i elastyczność. Zwracajmy uwagę na spożywane produkty, takie jak:

 • orzechy i nasiona (np. siemię lniane, sezam, dynia)
 • jajka,
 • ryby (np. łosoś, tuńczyk)
 • zielone warzywa liściaste (np. szpinak, jarmuż),
 • owoce i warzywa (np. pomarańcze, kiwi, papryka, cukinia).

II. Odpowiednia pielęgnacja paznokci
Nie tylko dieta ma wpływ na kondycję paznokci, ale również sposób ich pielęgnacji. Odgrywa tu ważną rolę nasza codzienna rutyna i stosowanie odpowiednich produktów do pielęgnacji.

 1. Zadbane dłonie
  Podstawą dobrej pielęgnacji paznokci są zdrowe i zadbane dłonie. Regularne mycie oraz kremowanie rąk pomogą w utrzymaniu ich miękkości i gładkości.
 2. Delikatne usuwanie lakieru
  Chcąc zmyć lakier z paznokci, warto stosować delikatne płyny lub aceton bez dodatku substancji drażniących skórę i płytki paznokcia. Zbyt silne środki mogą przyczynić się do wysuszenia paznokci oraz obniżenia ich odporności.
 3. Odpowiedni lakier oraz baza
  Zanim nałożymy lakier na paznokcie, pamiętajmy o stosowaniu bazy, która zapobiegnie przebarwieniom, a także zabezpieczy paznokcie przed zabrudzeniami. Na wybór lakieru warto poświęcić czas, szukając produktów o dobrej jakości, bez substancji szkodliwych dla paznokci.
 4. Przerwa między malowaniami
  Nie malujmy paznokci na paznokciu! To właśnie przerwy między malowaniami pozwalają paznokciom na regenerację i odetchnięcie. Zbyt częste malowanie lub stosowanie szkodliwych lakierów może wpłynąć negatywnie na ich kondycję.
 5. Nawilżające oliwki do paznokci
  Eksperci zalecają stosowanie oliwek do paznokci, dzięki którym skórka naokoło nie zostanie uszkodzona, a płytki paznokcia będą lepiej nawilżone i odżywione. Warto to robić szczególnie jesienią i zimą, gdy skłonność do wysuszania się skóry jest zwiększona.

III. Środowisko a zdrowie paznokci
Nie tylko dieta i pielęgnacja mają wpływ na zdrowie paznokci, ale również czynniki zewnętrzne, takie jak:

 1. Wilgotność powietrza
  Zbyt suchy powietrzne może prowadzić do wysuszenia paznokci, co wpływa niekorzystnie na ich strukturę. Warto przeciwdziałać temu, stosując nawilżacze powietrza w domu lub biurze.
 2. Zimno i mróz
  Niskie temperatury również przyczyniają się do wysuszania skóry i płytek paznokci. Warto chronić dłonie przed mrozem, korzystając z rękawiczek oraz stosując ciepłe kremy do rąk.
 3. Ciepło i słońce
  Zbyt wysoka temperatura, zwłaszcza związana z ekspozycją na słońce, może osłabić i zniszczyć paznokcie. Korzystajmy z ochronnych kremów i unikajmy nadmiernego korzystania z lamp UV w trakcie manicure hybrydowego.

IV. Nespożywcz e produkty wspomagające pielęgnację paznokci
W sklepowych półkach również możemy znaleźć produkty wspomagające zdrowie i piękno naszych paznokci.

 1. Olejki do paznokci
  Olejki do paznokci to produkt, który warto mieć przy sobie, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy skłonność do wysuszania się skóry i paznokci jest zwiększona. Mogą one działać jako balsam nawilżający, a także zapobiegać osłabieniu i rozwarstwianiu się płytek paznokci.
 2. Kremy i serum do paznokci
  Kremy i serum do paznokci to specjalne produkty pielęgnacyjne, które zawierają składniki odżywcze, takie jak witamina E, witamina C, arginina czy keratyna. Dzięki regularnemu stosowaniu odżywiają paznokcie i zabezpieczają przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

V. Czas na wizytę u kosmetyczki
Regularne wizyty u kosmetyczki to kolejny sposób na pielęgnację naszych paznokci. Osoba ta dysponuje specjalistycznym sprzętem i narzędziami, dzięki czemu potrafi profesjonalnie pomóc nam zadbać o zdrowie i kondycję paznokci. Wśród zabiegów, które warto wypróbować, znajdują się między innymi:

 • manicure hybrydowy,
 • przedłużanie paznokci żelowych,
 • pielęgnacja skórek,
 • klasyczny manicure i pedicure.

Podsumowując, piękne i zdrowe paznokcie to nie tylko kwestia urody, ale także zdrowia. Warto dbać o nie na co dzień, stosować odpowiednią pielęgnację, zwracać uwagę na dietę i unikać szkodliwych czynników zewnętrznych. Regularne wizyty u kosmetyczki oraz stosowanie produktów pielęgnacyjnych, takich jak kremy, olejki i serum, również pomoże nam zadbać o nasze paznokcie i cieszyć się ich pięknym i zdrowym wyglądem.

Author: admin